Uchwalając rok 2025 rokiem Władysława Stanisława Reymonta Senat RP podkreśla istotne znaczenie twórczości pisarza dla narodowego i światowego dziedzictwa. Senatorowie przypominają, że w 2025 roku przypada setna rocznica śmierci tego wybitnego twórcy, laureata Literackiej Nagrody Nobla z 1924 roku.
Głównym założeniem projektu jest przybliżenie uczniom twórczości Władysława Stanisława Reymonta w szczególności utworu „Chłopi, porównanie z życiem wsi współczesnej oraz wykształcenie w nich wrażliwości na słowo, obraz, dźwięk. Ważnym elementem projektu, oprócz poznania twórczości noblisty, jest uwrażliwienie młodzieży na odmiany języka polskiego, tradycje, regionalia, życie wsi. Wszystkie działania w ramach realizowanego projektu wzbogacają wiedzę uczniów na temat Władysława Stanisława Reymonta oraz kształcą ich pozytywną postawę w stosunku do polskiej tradycji.
Proponowany projekt ma charakter ogólnoszkolny. Adresatami są uczniowie klas 1–5 Technikum nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim oraz 1-3 Szkoły Branżowej I Stopnia.
Fundamentem procesu dydaktyczno–wychowawczego jest przeświadczenie, że najskuteczniejszym czynnikiem kształtującym osobowość i postawy ucznia jest nauczanie i wychowanie dziecka oparte na poznawaniu tradycji polskiej. Twórczość Władysław Stanisława Reymonta stanowi doskonały przykład literatury, która staje się inspiracją w innych dziedzinach życia. Praca metodą projektu wyzwala w uczniach aktywność, kreatywność, odpowiedzialność za wykonywane zadania.
„Dobre wychowanie dzieci jest najważniejszą sprawą kraju, gdyż od niej zależy wartość obywatela, użyteczność ludu, szczęśliwość, ukształtowanie i zacność rodu ludzkiego."
97-200 Tomaszów Mazowiecki
ul. Św. Antoniego 57/61